ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի փետրվարի 22-ի նիստում քննարկված օրենսդրական նախաձեռնություններից առաջինը տուրքի գործող դրույքաչափերի մասին էր: Կառավարությունն առաջարկում է փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարել «Պետական տուրքի մասին» օրենքում եւ նոր դրույքաչափեր սահմանել դատարաններ ներկայացվող հայցադիմումների, դատարանի դատական ակտերի դեմ վերաքննիչ եւ վճռաբեկ բողոքների համար: Արդարադատության նախարարի տեղակալ Վահե Դանիելյանը տեղեկացրեց, որ  օրենքը 1999 թվականից ի վեր որեւէ փոփոխության չի ենթարկվել, մինչդեռ Հայաստանում փոփոխվել են սոցիալ-տնտեսական ցուցանիշները:
Առաջարկվել է տուրքի գործող դրույքաչափերն ավելացնել մինչեւ 4 անգամ, ինչպես նաեւ վերանայել Սահմանադրական դատարան ներկայացվող դիմումների դրույքաչափերը:
Առաջին ատյանի դատարան դրամական պահանջով դիմելու համար առաջարկվում է սահմանել 3%՝ նախկին 2%- ի փոխարեն: Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարան բողոք ներկայացնելու համար, որպես առավելագույն դրույքաչափ, սահմանվել է 15 մլն դրամ, իսկ Վճռաբեկ դատարանում քաղաքացիական գործերով՝ 10 մլն դրամ: Սահմանվել են պետական տուրքի առավելագույն, նվազագույն չափերը՝ նաեւ վարչական դատավարության կարգով քննվող գործերի համար:
«Նախագծերի փաթեթում առկա են մի շարք դրական առանձնահատկություններ. տարանջատվել են քաղաքացիական, վարչական եւ սնանկության գործերով պետական տուրքերի վճարման կարգերը»,- ասաց պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը: Նա կարեւորեց նաեւ  առավելագույն շեմերի նախատեսումը:
Փոփոխություններով եւ լրացումներով գործադիրն ակնկալում է բարձրացնել արդարադատության արդյունավետությունը: Որպես հատուկ նպատակ՝ կարեւորվում է դատարան դիմելու մատչելիության սկզբունքը չխախտելը:
Անի Սամսոնյանը տեղեկացրեց, որ հանձնաժողով են դիմել «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ անդամները՝ ներկայացնելով քննարկվող փաթեթի վերաբերյալ իրենց դիտարկումները: Նրանք առաջարկել են հրաժարվել պետական տուրքի գործող դրույքաչափերի փոփոխություններից՝ նշելով, որ քաղաքացիները հայտնվելու են  անհավասար եւ անբարենպաստ իրավիճակում:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեց «Տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» օրենքում նախատեսվող լրացումը: Ռուստամ Բաքոյանն առաջարկել է Ազգային փոքրամասնությունների օրը սեպտեմբերի վերջին շաբաթ օրվա փոխարեն նշել հոկտեմբերի առաջին կիրակի օրը: «Հիմնավորումը  հետեւյալն է՝ նախագիծը մինչեւ Արցախյան պատերազմի սկսվելն էր դրվել շրջանառության մեջ, հետեւաբար պատերազմից հետո չենք կարող թողնել սեպտեմբերի վերջին շաբաթ օրը, քանի որ 7 տարին մեկ այդ օրը լինելու է սեպտեմբերի 27-ին: Մեզ համար սեպտեմբերի 27-ն ուղղակի չի կարող նշվել որպես տոն»,- ասաց Բաքոյանը:

They Propose to Reconsider Rates of State Duty Functioning Since 1999
At February 22 sitting of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs, one of the debated first legislative initiatives was about the functioning rates of the duty. The Government proposes to make amendments and addenda to the law on State Duty and to fix new rates against the lawsuits being presented to the courts, judicial acts of the Court for the appeal and cassation claims. The Deputy Minister of Justice Vahe Danielyan informed that the law had not undergone any change since 1999, meanwhile the social-economic indices had been changed in Armenia.
It has been proposed to increase the functioning rates of the duty up to four times, as well as to reconsider the rates of the applications being submitted to the Constitutional Court.
It is proposed to fix 3% instead of the former 2% for applying to the first instance Court with the demand of money. To submit a complaint to the Court of Civil Appeals, as a maximum rate had been fixed 15mln drams, and 10mln drams to the Court of Cassation. The maximum and the minimum rates of the state duty for the cases under examination in administrative procedure order had been fixed.
“There are a number of positive peculiarities in the package of the draft laws: the payment orders of the state duty on civil, administrative and bankruptcy cases have been separated,” the MP Sargis Khandanyan said. He also highlighted the forecast of the maximum thresholds.
The executive body expects to raise the efficiency of justice with amendments and addenda, and as a special goal the non-violation of the principle of accessibility of applying to the Court is emphasized.
Ani Samsonyan informed that the members of the NGO Protection of the Rights without Borders applied to the Committee, presenting their observations on the package under debate. They proposed to refuse from the amendments of the functioning rates of the state duty, noting that the citizens will appear in the unequal and unfavourable situation.
The addendum being designed to the law on Holidays and Memorial Days was debated in the second reading. Rustam Bakoyan proposed to celebrate the National Minorities Day the first Sunday of October instead of the last Saturday of September. “The substantiation is the following: the draft law was put into circulation before the Artsakh war, therefore after the war we could not leave it the last Saturday of September, as that day would be September 27 once in 7 years. September could not be simply celebrated as a holiday on September 27,” Bakoyan said.