ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի փետրվարի 22-ի նիստում քննարկված օրենսդրական նախաձեռնություններից առաջինը տուրքի գործող դրույքաչափերի մասին էր: Կառավարությունն առաջարկում է փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարել «Պետական տուրքի մասին» օրենքում եւ նոր դրույքաչափեր սահմանել դատարաններ ներկայացվող հայցադիմումների, դատարանի դատական ակտերի դեմ վերաքննիչ եւ վճռաբեկ բողոքների համար: Արդարադատության նախարարի տեղակալ Վահե Դանիելյանը տեղեկացրեց, որ  օրենքը 1999 թվականից ի վեր որեւէ փոփոխության չի ենթարկվել, մինչդեռ Հայաստանում փոփոխվել են սոցիալ-տնտեսական ցուցանիշները:
Առաջարկվել է տուրքի գործող դրույքաչափերն ավելացնել մինչեւ 4 անգամ, ինչպես նաեւ վերանայել Սահմանադրական դատարան ներկայացվող դիմումների դրույքաչափերը:
Առաջին ատյանի դատարան դրամական պահանջով դիմելու համար առաջարկվում է սահմանել 3%՝ նախկին 2%- ի փոխարեն: Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարան բողոք ներկայացնելու համար, որպես առավելագույն դրույքաչափ, սահմանվել է 15 մլն դրամ, իսկ Վճռաբեկ դատարանում քաղաքացիական գործերով՝ 10 մլն դրամ: Սահմանվել են պետական տուրքի առավելագույն, նվազագույն չափերը՝ նաեւ վարչական դատավարության կարգով քննվող գործերի համար:
«Նախագծերի փաթեթում առկա են մի շարք դրական առանձնահատկություններ. տարանջատվել են քաղաքացիական, վարչական եւ սնանկության գործերով պետական տուրքերի վճարման կարգերը»,- ասաց պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը: Նա կարեւորեց նաեւ  առավելագույն շեմերի նախատեսումը:
Փոփոխություններով եւ լրացումներով գործադիրն ակնկալում է բարձրացնել արդարադատության արդյունավետությունը: Որպես հատուկ նպատակ՝ կարեւորվում է դատարան դիմելու մատչելիության սկզբունքը չխախտելը:
Անի Սամսոնյանը տեղեկացրեց, որ հանձնաժողով են դիմել «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ անդամները՝ ներկայացնելով քննարկվող փաթեթի վերաբերյալ իրենց դիտարկումները: Նրանք առաջարկել են հրաժարվել պետական տուրքի գործող դրույքաչափերի փոփոխություններից՝ նշելով, որ քաղաքացիները հայտնվելու են  անհավասար եւ անբարենպաստ իրավիճակում:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեց «Տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» օրենքում նախատեսվող լրացումը: Ռուստամ Բաքոյանն առաջարկել է Ազգային փոքրամասնությունների օրը սեպտեմբերի վերջին շաբաթ օրվա փոխարեն նշել հոկտեմբերի առաջին կիրակի օրը: «Հիմնավորումը  հետեւյալն է՝ նախագիծը մինչեւ Արցախյան պատերազմի սկսվելն էր դրվել շրջանառության մեջ, հետեւաբար պատերազմից հետո չենք կարող թողնել սեպտեմբերի վերջին շաբաթ օրը, քանի որ 7 տարին մեկ այդ օրը լինելու է սեպտեմբերի 27-ին: Մեզ համար սեպտեմբերի 27-ն ուղղակի չի կարող նշվել որպես տոն»,- ասաց Բաքոյանը:

Предлагается пересмотреть действующие с 1999 г. ставки госпошлины
22 февраля на заседании Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам первая из обсуждавшихся законодательных инициатив касалась действующих ставок пошлин. Правительство предлагает изменения и дополнения в закон РА «О государственной пошлине» и установление новых ставок для судебных, апелляционных и кассационных жалоб. Заместитель министра юстиции В.Даниелян заметил, что закон не менялся с 1999 года, в то время как в Армении изменились социально-экономические показатели.
Предложено повысить действующие ставки пошлины до 4 раз, а также пересмотреть ставки обращений в Конституционный Суд.
Для обращения в суд первой инстанции с денежным иском предлагается установить 3% вместо прежних 2%. Максимальная ставка для подачи апелляции в Апелляционный гражданский суд установлена ​​в размере 15 млн драмов, а по гражданским делам в Кассационный суд – 10 млн драмов. Для дел, рассматриваемых в административном порядке, установлены максимальные и минимальные размеры государственной пошлины.
«В пакете проектов есть ряд положительных особенностей – разграничены процедуры уплаты госпошлины по гражданским, административным делам и делам о банкротстве», - отметил депутат С.Ханданян. Он также подчеркнул важность установления максимальных порогов пошлины.
Изменениями и дополнениями исполнительная власть рассчитывает повысить эффективность правосудия. В качестве особой цели важно не нарушать принцип доступа к суду.
Депутат А. Самсонян сообщила, что члены общественной организации «Защита прав без границ» обратились в комиссию, представив свои замечания по обсуждаемому пакету. Они предложили отказаться от изменения действующих ставок госпошлины, отметив, что граждане окажутся в неравном и неблагоприятном положении.
Во втором чтении обсуждалось дополнение в закон «О праздниках и памятных днях». Р.Бакоян предложил отмечать День национальных меньшинств в первое воскресенье октября, а не в последнюю субботу сентября. «Аргументация – проект был введен в обращение до начала Арцахской войны, поэтому мы не можем оставить его в последнюю субботу сентября после войны, так как каждые 7 лет этот день   будет приходиться на   27 сентября. «Для нас просто недопустимо отмечать 27 сентября как праздник», - подчеркнул депутат.